آخرین عناوین

١١٠ هزار مسافر در دور نخست تعطیلات نوروزی در استان سمنان اسکان یافتند
۹ هزار مسافر نوروزی از اسکله‌های تفریحی گلستان استفاده کردند
نخستین اتوبوس سیار خون‌گیری تحویل انتقال خون گلستان شد
قلعه عقاب‌ها در انتظار جام قهرمانی بسکتبال آسیا
دومین اردوی تیم ملی هندبال جوانان دختر کشور در شاهرود
کاستی‌های ورزشگاه وحدت آستارا برطرف می‌شود
تلاش کم نظیر وزنه‌برداران گیلانی با کسب ۲۹ مدال در سال گذشته
چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان هزینه‌های درمانی زوج‌های نابارور گیلان پرداخت شد
فروش نوروزی صنایع دستی گیلان ۷۰ درصد افزایش یافت
فروش نوروزی صنایع دستی گیلان ۷۰ درصد افزایش یافت
حوادث رانندگی در جاده های گیلان ۹ کشته برجای گذاشت
۲۸ هزار و ۵۲۳ نفر در مدارس گیلان اسکان یافتند
گام مهم تامین اعتبار تکمیل سالن ورزشی نور برداشته شد
مشکلات ۶۵ واحد تولیدی دردادگستری مازندران گره گشایی شد
عرضه بنزین ۱۴ درصد افزایش داشت
زخم کندوان ؛ چالش سقوط سنگ و کمبود امکانات پلیس راهی
حرکت تُند مازندران بر روی ریل بیماری کووید ۱۹
متوسط نرخ تورم مازندران از میانگین کشوری بالاتر است
بازدیدچهار میلیون و و ۳۲۷ هزار و ۲۷۴ نفر از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و گردشگری مازندران
فیلم داستانی « نابرده گنج» در ساری به پایان رسید
کد خبر: 8764 1402/01/06  
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران:

متوسط نرخ تورم مازندران از میانگین کشوری بالاتر است


رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران متوسط نرخ تورم در کشور را ۴۷.۷ درصد اعلام کرد و گفت: این رقم در این استان ۵۰.۴ درصد و از میانگین کشوری بالاتر است.

فرج الله فتح الله پور شامگاه شنبه در جلسه تحقق شعار در ساری، از جمله دلایل اصلی بالا بودن نرخ تورم در مازندران را مسافرخیز و گردشگر پذیر بودن و افزایش شدید تقاضا برای خرید کالا اعلام کرد.

وی نرخ مشارکت اقتصادی در استان را ۴۴.۸ و در کشور ۴۱ درصد اعلام کرد و افزود: در حالی که نرخ بیکاری در مازندران ۵.۸ درصد است اما این میزان در سطح کشور ۸.۲ درصد و نرخ رشد اقتصادی نیز در مازندران حدود سه درصد است.

فتح الله پور با اشاره به شعار سال رهبری با عنوان مهار تورم و رشد تولید، با عنوان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مردمی کردن اقتصاد تاکید داشتند و دارند، خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای تحقق این منویات استفاده بهینه از ظرفیت مردمی و اقدامات اساسی دستگاه‌های اجرایی ذیربط در این بخش است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران با اشاره به هدف گذاری ۷.۸ درصدی نرخ رشد اقتصادی استان در سال‌جاری گفت: ارزش افزوده هدف گذاری با احتساب بهره وری ۴۸۹ هزار میلیاد تومان است که ۴۲۷ هزار میلیارد تومان آن از طریق سرمایه گذاری و حدود ۸۰ هزار میلیاد تومان نیز از طریق بهره وری است که باید محقق شود.

فتح الله پور گفت: برای رسیدن به بیشترین ارزش افزوده که بالاترین رشد اقتصادی را نیز به همراه خواهد داست، باید به افزایش ظرفیت تولید و صادرات توجه اساسی شود که در صورت تحقق این مهم می توان به اهداف از پیش تعیین شده در این بخش دست یافت.

وی فعالیت سه بندر و سه فرودگاه را از مزیت های بزرگ اقتصادی مازندران دانست و گفت: یکی از راهکارهای افزایش صادرات را استفاده اصولی و بهینه از حمل و نقل هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی است و این مهم باید مورد وجه ویژه قرار گیرد.

این مقام مسوول عمده ترین مشکل در بخش صادرات را نبود بازاریابی مناسب عنوان کرد و گفت: بازاریابی در حوزه صادرات کالا باید توسط تشکل های بخش خصوصی انجام شود تا مشکلات موجود در این بخش رفع شود و اگر بتوانیم بخش ارزش افزوده رافعال کنیم، به طور حتم می توانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران، بر لزوم تعیین نرخ رشد اقتصادی استان در سالجاری تاکید کرد و با بیان اینکه باید با مردمی کردن اقتصاد بتوانیم به اهداف از پیش تعیین شده دست یابیم، گفت: برنامه هفتم توسعه حداکثر تا اواخر شهریور باید تهیه شود.

ایمیل مستقیم

info@shomaleemrooz.ir

نظرات خوانندگان

شماره پیامک:

 


ارسال نظر:

نام: پست الکترونیکی:

متن پیام: