آخرین عناوین

عدم دعوت نمایندگان درتصمیم گیری بودجه/از حق گلستان کوتاه نمی آییم
فرسودگی زیاد مدارس استثنایی استان مازندران
ضروریات حضور در عرصه مسئولیت حرکت در جهت نیاز جامعه و مردم است
آغاز خرید دام نر پرواری عشایر و روستائیان در مازندران
تحمیل افزایش هزینه‌های تولید بر قیمت تمام‌شده کالا
دپوی کمتر از ۵۰۰ تن زباله در ساحل
خطر وقوع سیل با وجود ۵۴ رودخانه
از بانوی نخبه قرآنی مازندران در بابلسر تجلیل شد
واگذاری شرکت‌های دولتی موجب فعال شدن ب تولید و اشتغال می‌شود
جوانان گلستانی ۱.۵ سال زودتر از میانگین کشوری ازدواج می‌کنند
بنیاد مسکن گلستان از ظرفیت ساخت سالانه ۱۰ هزار خانه برخوردار است
فرهنگ وهنر سمنان ابزارهای مناسب برای کمک به مبارزه با اعتیاد دارد
راهپیمایی ۹ دی در مازندران برگزار نمی‌شود
استفاده از تجهیزات پزشکی غیراستاندارد مجازات سنگین در پی دارد
بزودی بخش عمده ای از مشکل پسماند در استان برطرف می شود
جهاد رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و بصیرت دادن به مردم است
صادرات 4 هزار تن محصولات کشاورزی از بندر امیرآباد به خارج کشور
کاهش ۵ درصدی جان باختگان تصادفات رانندگی در استان مازندران
برگزاری نخستین یادواره شهدای فرهنگی ورزشکار مازندران
کمبود انرژی و کاهش رشد صنایع مازندران
کد خبر: 8672 1400/10/06  
خوش‌نشینی زباله در ساحل

دپوی کمتر از ۵۰۰ تن زباله در ساحل


با گذشت بیش از دو سال از وعده مسوولان برای خالی کردن ساحل محمودآباد از زباله و به‌رغم جهانی شدن خبر آن، نه تنها این معضل زیست‌محیطی ساحل خزر برطرف نشده است، بلکه با گذشت زمان تبدیل به نمونه‌ای از جان سختی زباله در مازندران شده است.

به گزارش شمال امروز به نقل از ایرنا، دپوی زباله در ساحل شهرستان محمودآباد که یکی از مقاصد اصلی گردشگری در شمال کشور محسوب می شود و سالانه از حدود پنج میلیون مسافر میزبانی می کند، همواره یکی از سوژه های داغ طی سه سال اخیر بوده است.

سایت زباله محمودآباد که اکنون در فاصله حدود ۲۰ متری دریای خزر قرار دارد ، بیش از چهار دهه مقصد زباله مردم و مسافران این شهرستان ساحلی بوده است. همچنین این سایت در زمان پیک روزانه محل دپوی ۲۰ هزار تن زباله بود که به مرور زمان با جابه جایی آن به شهرهای مجاور و همچنین به مکان های خارج از استان از حجم آن کم شد ، اما هیچگاه به طور کامل سایت تخلیه نشد.

طبق وعده های پی در پی مسئولان و متولیان شهری ، شهرستانی و استانی، زباله های انباشته شده در ساحل محمودآباد هربار تا تخلیه کامل پیش رفت ، ولی هیچ وقت به پایان نرسید و بار دیگر با از سرگیری تخلیه زباله در این سایت زخم این معضل زیست محیطی سرباز کرده است.

این اتفاق که طی سال های اخیر چندین مرتبه تکرار شد. سال 98 بود که برای نخستین بار سایت دپوی زباله در ساحل محمودآباد به تیتر رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شد و پس از آن بسیاری از مسوولان در سطوح مختلف به حرف آمدند و وعده دادند که این بار کار تمام خواهد شد و حتی گفتند که این مکان تبدیل به پارک می شود. از آن زمان تاکنون حدود سه سال سپری شده است ولی نه زباله سایت به طور کامل تخلیه شده است و نه خبری از وجود برنامه برای تبدیل آن به پارک است.

گذشته از این با انتخابات شورای ششم و تغییرات صورت گرفته در مدیریت شهری محمودآباد ، دیگر پیگیری وعده ای که داده بودند عملا امکان پذیر نیست. شاید به همین دلیل بود که باز هم پای معضل زباله محمودآباد به رسانه های خارج از کشور باز شد.

در روزهای اخیر یکی از شهرندان محمودآبادی با تهیه فیلمی از مکان سایت زباله شهرش و فرستادن آن برای یکی از شبکه های خبری خارج کشور اعتراض خود را به دپوی مجدد زباله در این مکان اعلام کرد. در این ویدئو چند ثانیه‌ای یک شهروند محمودآبادی به زباله دپو شده اشاره می کند و می گوید: کوهی از زباله در این منطقه دپو شده است و چهل سال است که این منطقه در آشغال غرق است و این هم ساحل زیبای محمودآباد.

 

 برخلاف ادعاهای مطرح شده در فیلم کوتاه شهروند محمودآبادی در باره وجود حجم زیادی از زباله در سایت ساحلی ، بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از محل این سایت نشان می دهد که حجم عظیمی از زباله که در گذشته حتی وارد دریا نیز شده بود، دیگر در منطقه وجود ندارد ولی سایت خالی از زباله هم نشده است و شوربختانه این روزها بار دیگر زباله جدید در این منطقه دپو می شود و همین امر نیز نگرانی مردم را به دنبال داشته است.

شهروندان محمودآبادی نگرانند که  کلاف سردرگم زباله شهرشان  بار دیگر به نقطه آغازش باز گردد ، زیرا تجربه نشان داده است در دوره های قبل زباله هربار تا مرز تخلیه کامل پیش رفت ولی دوباره و چندباره با توسل به بهانه های مختلف متوقف شد. مثلا یک بار  شیوع ویروس کرونا  و ممنوعیت عبور و مرور کامیون های زباله برای خروج از استان بهانه شد، بار  دیگر استعفای شهردار کار را متوقف کرد ، تغییر فرماندار نیز یک بار بهانه برای خوش نشینی بیشتر زباله در ساحل فراهم کرد.

طی دو سال اخیر بارها از سوی مسوولان شهری و یا استانی وعده یافتن زمین مناسب برای ساخت سایت جدیدی داده شد ، ولی هر بار به دلایلی که حتی برای مردم نیز غیرقابل پذیرش است، با بن بست مواجه شد. جابه جایی محل دفن، انتقال به استان دیگر، ارسال به زباله سوز و برنامه هایی از این دست بارها و بارها به عنوان گزینه روی میز مسئولان محمودآبادی تبلیغ شد ، ولی هیچکدام به سرانجام مطلوبی که بتواند ساحل را از زباله خالی کند ، نینجامید

ایمیل مستقیم

info@shomaleemrooz.ir

نظرات خوانندگان

شماره پیامک:

 


ارسال نظر:

نام: پست الکترونیکی:

متن پیام: