آخرین عناوین

تعریض جاده اسبدوانی، مطالبه جدّی مردم گنبدکاووس
روایت جوانی که از یک کندو به 100 کندو رسید
بانوان و سنگری در میدان همدلی مؤمنانه
بی‌توجهی به طبیعت و تهدیدات رانش زمین در مازندران
از کمک دولتی‌ها تا جوشش خیریه‌ها
قاچاق سم مهلک جهش تولید در سمنان
۳۰۰۰ خانواده گلستانی تحت حمایت موقت کمیته امداد قرار گرفتند
فرمانداری‌های شهرستان‌ها همچنان در آماده باش بمانند
مردم سوادکوه شمالی همچنان نگران از شیوع مجدد کرونا
نمازگزاران دستورالعمل های پیشگیری از کرونا را رعایت کنند
نمازگزاران دستورالعمل های پیشگیری از کرونا را رعایت کنند
افراد شایسته باید در آموزش و پرورش فعالیت کنند
مشمولان سهام عدالت به مدت یک ماه فرصت دارند
گلستانی‌ها در فروش سهام عدالت عجله نکنند
پیام جمعه در گیلان مجازی برگزار شد
خطیب جمعه رضوانشهر : حقوق کارگران را رعایت کنید
برنامه جامع گردشگری برای دوران پساکرونا تدوین می‌شود
زلزله دماوند آسیبی به آثار تاریخی مازندران وارد نکرد
۲۶۵۹ نفر از طریق مراکز کاریابی استان سمنان اشتغال یافتنداسماعیل غنیان روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: از مجموع ۲ هزار و ۶۵۹ اشتغال‌یافته توسط مراکز کاریابی استان سمنان در سال گذشته ۸۵۰ نفر زن و یک‌هزار و ۸۰۹ نفر مرد بودند. وی ادامه داد: از ۲ هزار و ۶۵۹ به کار گمارده در استان سمنان سال گذشته یک هزارو ۶۰۵ نفر دارای مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم و یک هزار و ۵۴ نفر دارای مدرک فوق دیپلم و بالاتر بودند. وی بیان کرد: براساس آمار ۶۰ درصد افرادی که سال گذشته از طریق مراکز کاریابی استان سمنان اشتغال یافتند دارای مدرک دپیلم و زیر دیپلم و ۴۰ درصد داری مدرک فوق دیپلم و بالاتر بودند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان‌ خاطرنشان کرد: از ۸۵۰ زن اشتغال‌یافته در استان سمنان در سال گذشته، ۴۸۵ نفر دیپلم و زیر دیپلم و ۳۶۵ نفر فوق دیپلم و بالاتر بودند. غنیان تصریح کرد: از یک هزار و ۸۰۹ مرد اشتغال‌یافته از طریق مراکز کاریابی استان سمنان در سال گذشته ، یک هزار و ۱۲۰ نفر دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم و دیپلم و ۶۸۹ نفر دارای مدرک فوق دیپلم و بالاتر بودند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان‌ اظهار داشت: اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری در اولویت کار و برنامه‌ریزی‌های کلان اقتصادی است و این راهبرد مهم با جدیت توسط مسوولان پیگیری می‌شود. در استان سمنان ۱۶ مرکز کاریابی غیر دولتی زیرنظر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعال است که این اداره کل در قالب کمیته‌ای مراکزکاریابی را کنترل و پایش می کند. ۲۶۵۹ نفر از طریق مراکز کاریابی استان سمنان اشتغال یافتند
بیمارستان‌ها با اختصاص بخش کرونا به روال عادی بازگردند
کد خبر: 8492 1399/02/19  
پیش‌بینی تولید 14 میلیون تن گندم ؛

غم آرد نداریم ...


مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت:برداشت گندم در هفت استان جنوبی کشور آغاز شد و تاکنون 850 هزار تن گندم از کشاورزان این استان‌ها خریداری شد.

اسماعیل اسفندیاری‌پور در حاشیه بازدید از مزارع گندم مازندران با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال 14 میلیون تن گندم در کشور تولید شود که ظرفیت تولید بیش از این عدد نیز در کشور وجود دارد، گفت: پیش‌بینی می‌شود 10.5 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

وی ادامه داد: برداشت گندم در هفت استان جنوبی کشور آغاز شد و تاکنون 850 هزار تن گندم از کشاورزان این استان‌ها خریداری شد.

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با ابراز رضایت از کنترل آفات و بیماری‌های گندم در استان‌های مازندران و گلستان گفت: خوشبختانه کشاورزان متقاعد شدند نسبت به حداقل انجام دو مرحله سم‌پاشی در مزارع اقدام کنند.

این مسؤول با بیان اینکه 15 بیماری بعد از کشت گندم مزارع را تهدید می‌کند که هر یک از این بیماری‌ها می‌تواند منجر به کاهش تولید گندم شود، ادامه داد: سفیدک سطحی، سپتوریوز، لکه خرمایی، زنگ قهوه‌ای و زنگ زرد، فوزاریوم خوشه از جمله بیماری‌هایی هستند که باعث کاهش تولید در مزارع گندم می‌شوند.

اسفندیاری‌پور با اشاره به لزوم استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته اروپایی که اقلیم مشابه مازندران دارند، گفت: در این کشورها در سال‌های پرباران تا هشت بار قارچ‌کش مصرف می‌شود و مباحثی که پیرامون تهدیدهای زیست محیطی وجود دارد قابل قبول نیست چراکه استانداردهای اروپا بسیار سختگیرانه‌تر از کشور ایران است.

وی بیان کرد: اگر با بیماری فوزاریوم خوشه مبارزه شیمیایی نشود دانه گندم آلوده شده  و می‌تواند امنیت غذایی را به مخاطره بیندازد.

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: ارقام پاکوتاه و مقاوم به ورس(خوابیدگی) در مناطق شرق مازندران مورد استفاده قرار گیرد.

این مسؤول ادامه داد: ظرفیت تولید ارقام کنونی این منطقه حدود 5.5 تن است که اگر کشاورزان رسیدگی بیشتری به مزارع داشته باشند سبب خوابیدگی گندم شده و کاهش عملکرد را به دنبال خواهد داشت.

اسفندیاری‌پور به کشت روی پشته گندم بویژه در سال‌های پرباران تاکید کرد و گفت: این روش کشت می‌تواند به عنوان زهکش عمل کرده و در مبارزه با بیماری پاخوره نقش موثری داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر اصول صحیح کشت از قبیل کشت روی پشته، استفاده از ارقام پاکوتاه، استفاده حداقل دو بار از قارچ‌کش در مزارع رعایت شود کشاورزان می‌توانند در این منطقه 6 تا 6.5 تن گندم برداشت کنند.

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی به قیمت خرید گندم از کشاورزان اشاره کرد و گفت: هر کیلوگرم گندم با 4 درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید دو هزار و 500 تومان است و هرچه کیفیت گندم‌های تولیدی بیشتر باشد درآمد کشاورزان بیشتر می‌شود.

 

ایمیل مستقیم

info@shomaleemrooz.ir

نظرات خوانندگان

شماره پیامک:

 


ارسال نظر:

نام: پست الکترونیکی:

متن پیام: