آخرین عناوین

۴۳ نقطه پرتصادف در جاده‌های مازندران ایمن شد
مصرف سرانه ماهی شهروندان مازنی از استاندارد جهانی پایین تر است
توسعه بوم‌گردی در روستاهای مازندران تقویت شود
تقدیر مسئولان از حماسه آفرینی مردم مازندران در ۲۲ بهمن
ترویج امید و نشاط اجتماعی در بین مردم بویژه جوانان ضرورت جامعه امروز است
پدر شهیدان «رمضان‌پور» به فرزندان شهیدش پیوست
همایش «مدیریت شهری و روستایی» در رامسر برگزار شد
وزیر : مدیرکل آموزش و پرورش مازندران تخلف کرد
تاپای جان ایستاده ایم
سوریان بعد از دلجویی عادل؛ سوءتفاهم حل شد!
کمیته انضباطی به باشگاه سپیدرود پاداش داد
بررسی نظام پاداش در تیم ملی فوتبال ایران
صعود تیم ملی فوتسال ایران به رده سوم جهان
گادوین منشا، به تونل وحشت خوش آمدی!
آقایان؛ نفت مسجد سلیمان را وارد حاشیه نکنید
افتتاح ۹۱ پروژه شاخص کشاورزی مازندران در ساری
افتتاح تونل شهری همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
پیروزی انقلاب مبدأ تحول در حوزه‌ی سلامت بود
صادرات گل به خارج از کشور
توزع 500سبد کالا در عباس آباد
کد خبر: 593 1392/08/27  


کارنامه 100 روزه روحانی


یکی از اقدامات مثبت آقای روحانی اعلام، ارائه گزارش‌ به صورت مرتب و به‌خصوص گزارش‌های 100روزه به مردم است که یکی از مطالبات اصلی مردم در زمان تبلیغات انتخاباتی از دولت بود. دکتر روحانی در زمان انتخابات وعده داده بود که در عرض 100روز وضعیت کشور را به یک ثبات برساند و راهکارهای کوتاه‌مدت برای برون‌رفت ایران از وضعیت فعلی پیدا کند و گزارشی از اقدامات خود به مردم ارائه دهد.

یکی از اقدامات مثبت آقای روحانی اعلام، ارائه گزارش‌ به صورت مرتب و به‌خصوص گزارش‌های 100روزه به مردم است که یکی از مطالبات اصلی مردم در زمان تبلیغات انتخاباتی از دولت بود. دکتر روحانی در زمان انتخابات وعده داده بود که در عرض 100روز وضعیت کشور را به یک ثبات برساند و راهکارهای کوتاه‌مدت برای برون‌رفت ایران از وضعیت فعلی پیدا کند و گزارشی از اقدامات خود به مردم ارائه دهد.

به نظر می‌رسد در اولین دوران 100روزه دولت وضعیت خوبی را شاهد بودیم و به وعده‌های داده شده تا حد زیادی عمل شده است. به نظر می‌رسد در این مدت دولت بیش از همه، به دنبال اقدامات تثبیتی در اقتصاد بود تا روند نامساعد شاخص‌ها را متوقف کند و در مرحله بعدی نیز قصد دارد تا چشم‌اندازی براساس توانایی‌‌های کشور برای آینده ایران ترسیم کند.

به نظر می‌رسد دکتر روحانی در سه سطح کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده است و در حال حاضر نیز برای رونق کشور در همه زمینه‌ها برنامه‌هایی دارد. در یک نگاه کلی به این دوران 100روزه می‌توان گفت اقدامات دکتر روحانی هم در عرصه داخلی موفق بوده است و هم در عرصه جهانی توانسته رضایت مردم را جلب کند.

تیم مذاکره کننده ایرانی در روند مذاکرات با کشورهای 1+5 به شکلی رفتار کرده که جامعه بین‌الملل به سمت کاهش تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان پیش بروند و در مجموع فضای خوبی در عرصه جهانی برای حل و فصل مشکلات اقتصادی به وجود آمده است. از طرفی دیگر به نظر می‌رسد با استقرار دولت روحانی، سرمایه‌های اجتماعی کشور نیز رو به افزایش است. چون انتخاب ایشان این احساس را به مردم منتقل کرد که خواست اکثریت جامعه برآورده شده و رئیس‌جمهور کشور همان فردی است که آنها برای تغییر روند امور به او اعتماد کرده‌اند و آنها همچنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی اثرگذارند.

این امر به مسائل به وجود آمده میان مردم و دولت پایان داد. از طرفی نباید با افزایش توقع مردم، کار را برای دولت سخت و مشکل کرد. فراموش نکنیم که این دولت در حالی روی کار آمد که کشور با رشد اقتصادی 8/5- و تورم بالای 40 درصد رنج می‌برد و وضعیت بازار کسب و کار و شفافیت اقتصادی در وضعیت نامطلوبی قرار داشت. دخالت مکرر دولت در اقتصاد موجب کاهش نقش بخش خصوصی شده بود و شاخص‌های حکمرانی خوب در وضعیت مطلوبی قرار نداشتند.

در این وضعیت با سرمایه اجتماعی عظیمی که از انتخابات 24خرداد92 به دست آمده و تصمیمات مناسب دولت روحانی، به نظر می‌رسد حرکت رو به جلوی آغاز و زمینه خوب و مناسبی برای پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و … فراهم شده است.

در ادامه نیز به نظر می‌رسد در فضای کنونی تعامل دولت و دیپلماسی موفق فعلی می‌تواند زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی از یک سو و جذب گردشگر به کشور از سویی دیگر ایجاد و به دلیل ارتباط مسائل سیاسی- اجتماعی با مسائل اقتصادی، شرایطی برای روند رو به رشد کشور و خروج از وضعیت فعلی فراهم شود.

* کارشناس مسائل اقتصادی

ایمیل مستقیم

info@shomaleemrooz.ir

نظرات خوانندگان

شماره پیامک:

 


ارسال نظر:

نام: پست الکترونیکی:

متن پیام: