آخرین عناوین

عدم دعوت نمایندگان درتصمیم گیری بودجه/از حق گلستان کوتاه نمی آییم
فرسودگی زیاد مدارس استثنایی استان مازندران
ضروریات حضور در عرصه مسئولیت حرکت در جهت نیاز جامعه و مردم است
آغاز خرید دام نر پرواری عشایر و روستائیان در مازندران
تحمیل افزایش هزینه‌های تولید بر قیمت تمام‌شده کالا
دپوی کمتر از ۵۰۰ تن زباله در ساحل
خطر وقوع سیل با وجود ۵۴ رودخانه
از بانوی نخبه قرآنی مازندران در بابلسر تجلیل شد
واگذاری شرکت‌های دولتی موجب فعال شدن ب تولید و اشتغال می‌شود
جوانان گلستانی ۱.۵ سال زودتر از میانگین کشوری ازدواج می‌کنند
بنیاد مسکن گلستان از ظرفیت ساخت سالانه ۱۰ هزار خانه برخوردار است
فرهنگ وهنر سمنان ابزارهای مناسب برای کمک به مبارزه با اعتیاد دارد
راهپیمایی ۹ دی در مازندران برگزار نمی‌شود
استفاده از تجهیزات پزشکی غیراستاندارد مجازات سنگین در پی دارد
بزودی بخش عمده ای از مشکل پسماند در استان برطرف می شود
جهاد رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و بصیرت دادن به مردم است
صادرات 4 هزار تن محصولات کشاورزی از بندر امیرآباد به خارج کشور
کاهش ۵ درصدی جان باختگان تصادفات رانندگی در استان مازندران
برگزاری نخستین یادواره شهدای فرهنگی ورزشکار مازندران
کمبود انرژی و کاهش رشد صنایع مازندران
کد خبر: 8631 1400/09/28  
جنگل‌های مازندران در یک هفته گذشته

رکورد آتش‌سوزی پاییزی در جنگل‌های مازندران شکسته شد


جنگل‌های مازندران در یک هفته گذشته شاهد ۱۱ فقره آتش‌سوزی بود که این میزان علاوه بر شکسته شدن رکورد به لحاظ بیشترین تعداد آتش‌سوزی در فصل پاییز ، باعث از بین رفتن ۱۳ هکتار از عرصه‌های جنگلی این استان شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری گفت که طی یک هفته گذشته ۱۱ فقره آتش سوزی در شهرستان‌های بهشهر،  گلوگاه، نکا، آمل، ساری و سوادکوه رخ داد که باعث از بین رفتن بخشی از عرصه‌های جنگلی این مناطق شد.

مجید ذکریایی افزود : بیشترین میزان عرصه های جنگلی که در جریان این آتش سوزی‌ها از بین رفت با هشت هکتار مربوط به شهرستان گلوگاه بود.

وی با اعلام این که آتش سوزی روزهای پایانی فصل پاییز در مازندران همچنان ادامه دارد ، از شروع آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی "چکل" شهرستان بهشهر از دقایقی قبل خبر داد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری توضیح داد : آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی این منطقه از صبح امروز به وقوع پیوسته بود که پس از چند ساعت تلاش حوالی ظهر به طور کامل مهار شد ، ولی دوباره به علت وزش باد شدید شعله ور شد و صخره‌ای بودن منطقه نیز کار اطفای حریق را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود : آتش سوزی در جنگل‌های سوادکوه و گلوگاه که هم از جمعه شب آغاز شده بود، پس از هفت ساعت تلاش اکنون مهار شده است ولی احتمال شعله ور شدن دوباره آتش در این مناطق وجود دارد.

 ذکریایی از آمادگی ستاد مقابله با مدیریت بحران مازندران برای اعزام بالگرد در صورت حریق در عرصه‌های جنگلی این استان خبر داد و گفت : با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه و احتمال پیش‌بینی وزش باد شدید در ارتفاعات طی امروز، احتمال شعله ور شدن دوباره آتش در عرصه‌های جنگلی شرق مازندران وجود دارد.

وی از اقشار مختلف مردم خواست هرگونه حریق در عرصه‌های جلگی، تجاوز به عرصه‌های ملی و همچنین مشاهده قاچاق چوب را از طریق تماس با شماره تلفن ۱۵۰۴ این نهاد اطلاع دهند تا در کمترین زمان رسیدگی شود.

آذر پر آتش

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران با اعلام این که از ابتدای پاییز امسال تاکنون در عرصه‌های جنگلی مازندران ۲۶ فقره آتش سوزی رخ داد  ، گفت که در جریان این آتش سوزی‌ها در مجموع ۳۹ هکتار از عرصه‌های جنگلی استان از بین رفت.

وی بیشترین تعداد آتش سوزی از ابتدای پاییز امسال تاکنون در عرصه‌های جنگلی مازندران را با ۱۱ فقره مربوط به شهرستان بهشهر اعلام کرد و افزود که در این آتش سوزی ها ۱۲ هکتار از عرصه‌های جنگلی این شهرستان شرقی مازندران تبدیل به خاکستر شد.

ذکریایی با بیان این که آبان ماه امسال به علت بارندگی مناسب، هیچ گونه آتش سوزی در جنگل های مازندران رخ نداده بود ، گفت : از مجموع آتش سوزهایی که از ابتدای پاییز امسال در عرصه‌های جنگلی مازندران به وقوع پیوست، بالاترین میزان آن نیز با ۲۲ فقره مربوط به آذر ماه است که نابودی ۲۵ هکتار از عرصه‌های جنگلی را به همراه داشت

استان مازندران حدود۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که از این مقدار حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن عرصه های طبیعی شامل جنگل و مرتع است.
برای حفاظت و مدیریت عرصه های طبیعی مازندران، ۲ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در ساری و نوشهر فعالیت دارند که منطقه ساری حدود ۷۱ درصد و نوشهر حدود ۲۹ درصد این عرصه ها را مدیریت می کند.

استان مازندران در مجموع حدود ۵۴ درصد از عرصه های جنگلی شمال کشور را در اختیار دارد و همچنین نیمی از جنگل های هیرکانی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو در جغرافیای مازندران است.

 

 

ایمیل مستقیم

info@shomaleemrooz.ir

نظرات خوانندگان

شماره پیامک:

 


ارسال نظر:

نام: پست الکترونیکی:

متن پیام: